Czujesz się gotowy, aby zanurzyć się w świecie salonów i stolików kawowych? Oto krótki przewodnik dla początkujących, jak rozpocząć kolejny projekt aranżacji wnętrz:

    1. Wydawaj ostrożnie. Kiedy dopiero zaczynasz przygodę z projektowaniem wnętrz, najlepiej jest działać powoli i zdecydować, które przedmioty będą Twoimi głównymi punktami w pomieszczeniu. Dobrą zasadą jest to, że najlepszymi meblami jako główne są kanapy i łóżka – są to wizualnie ciężkie przedmioty, które przyciągają uwagę, więc chcesz, aby w pierwszej kolejności właśnie one wyglądały ładnie. Po ich znalezieniu możesz wypełnić luki przedmiotami akcentującymi i dekoracją domu DIY.

    2. Pamiętaj, aby pomyśleć o oświetleniu. Dobrze zaprojektowany pokój może zostać zepsuty przez niewłaściwe oświetlenie, więc pamiętaj o uwzględnieniu go w swoim budżecie. Okna (dla naturalnego światła), lampy podłogowe, lampy sufitowe, oświetlenie akcentujące oraz białe lub jasne ściany i meble to świetne sposoby na otwarcie ciemnej lub małej przestrzeni.

    3. Dobrze wykorzystaj elementy akcentujące. Niektórzy projektanci wnętrz skupiają się na „dużych” elementach w pokoju – rzeczach takich jak kanapy, dywaniki, komody i stoły – i zapominają o małych rzeczach. Elementy akcentujące to świetny sposób, aby pokój był bardziej spersonalizowany i ciekawszy wizualnie, więc miej oko na miski, książki i inne ozdoby, których możesz użyć do urozmaicenia półek i stolików kawowych.

    4. Daj swoim meblom przestrzeń do oddychania. Kiedy kupujesz nowy mebel, naturalną skłonnością jest dosuwanie go do ściany, ale może to sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się sztywne i płaskie. Zamiast tego trzymaj meble co najmniej kilka centymetrów od ścian, aby pokój był bardziej przestronny.

    5. Twój dom to nie salon wystawowy. Jeśli obecnie pracujesz nad wystrojem i wnętrzem własnego domu, nie staraj się, aby wyglądał on identycznie jak profesjonalne zdjęcia, które widzisz w Internecie lub na zajęciach z projektowania wnętrz — mają one na celu jedynie pokazanie zasad projektowania i przykładowych mebli, a nie gotowego miejsca do zamieszkania. Zamiast tego wrzuć bardziej eklektyczne lub sentymentalne elementy, aby Twój dom zachował idealną równowagę między wspaniałym designem a użytecznością.