Budowa lub remont łazienki to nie lada wyczyn z wieloma kwestiami do rozważenia, jeśli chodzi o wybór wyposażenia, materiałów powierzchniowych, szafek oraz potrzeb elektrycznych i hydraulicznych – dlatego ważne jest, aby dobrze zaplanować i zastanowić się, w jaki sposób Ty i Twoja rodzina będziecie korzystać z przestrzeni w oparciu o na indywidualne potrzeby.

1.Upewnij się, że przydzielisz wystarczająco dużo miejsca na każdy obszar funkcjonalny. Jeśli chcesz np. wanny wolnostojącej, ale nie masz na nią wystarczająco dużo miejsca, wanna będzie wyglądała prawie tak, jak zwykła, przyścienna, a estetyka pomieszczenia ucierpi. Ponadto unikaj robienia z toalety centralnego punktu łazienki; niech wanna wolnostojąca będzie pierwszym elementem, który zobaczysz po wejściu do łazienki.

2. Nie instaluj wanny, której nie będziesz używać

Większość ludzi woli dużą, przestronną kabinę prysznicową od dużej wanny, ale martwią się o wartość odsprzedaży swojej nieruchomości, jeśli nie będzie w niej wanny. Jeśli nie możesz zdecydować między tymi dwoma, zastanów się, ile osób w twoim domu chciałoby brać kąpiele, a ile prysznic i zastanów się, czy instalacja wanny może wpłynąć na komfort przebywania w Twojej łazience. Niech to będzie przemyślana, praktyczna decyzja, podyktowana głównie względami praktycznymi. O wygląd wanny/kabiny prysznicowej będziesz martwić się później.

3. Zainstaluj odpowiednie oświetlenie

Dobre oświetlenie to niezbędny element praktycznej łazienki. Upewnij się, że oświetlenie pomieszczenia i oświetlenie lustra są prawidłowo umieszczone, aby uniknąć rzucania cieni. Nastrojowe oświetlenie to świetny sposób na stworzenie bardziej relaksującej atmosfery.

4. Wybierz materiały o niskich wymaganiach konserwacyjnych

Trwałe i łatwe w utrzymaniu materiały takie jak porcelana i kamień, to najlepszy wybór na powierzchnie łazienkowe. Kamień naturalny wygląda świetnie, ale ponieważ jest porowaty, wymaga większego uszczelnienia i z czasem jest trudniejszy w utrzymaniu. Dobrze zabezpieczony kamień jest jednak materiałem niezwykle trwałym i odpornym na działanie wody. Nadaje on również elegancji i klasy każdej łazience, w której się znajduje.

5. Rozważ tekstury płytek

Wybierając płytki błyszczące do brodzika, należy uważać, aby nie były zbyt śliskie. Z drugiej strony płytki o szorstkiej powierzchni mogą być trudniejsze do czyszczenia, ponieważ mają tendencję do zatrzymywania brudu. Wybierz płytkę, która nie jest ani zbyt gładka, ani zbyt chropowata, a jeśli używasz płytek z kamienia naturalnego, upewnij się, że je uszczelnisz, aby były bardziej wodoodporne na łączeniach.

6. Nie oszczędzaj na hydroizolacji, elektryczności i hydraulice

Skorzystaj z licencjonowanej firmy monterskiej i uszczelniającej, ponieważ nie będziesz w przyszłości chciał zajmować się problemami takimi jak częste wycieki wody z wanny lub prysznica – naprawy, które są kosztowne i sumują się z czasem. Współpracuj z licencjonowanymi hydraulikami i elektrykami, aby upewnić się, że Twoje elementy wyposażenia łazienki będą działać bezpiecznie i dobrze przez długie lata.

W naszym sklepie znajdują się szafki łazienkowe i nie tylko – napisz do nas, a pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rzeczy do Twojej łazienki.