Projektowanie wnętrz to zawód, który koncentruje się na architekturze i planowaniu przestrzeni, tworząc spójne i estetyczne projekty wnętrz domowych i firm. Profesjonalni projektanci wnętrz wymagają ukierunkowanego i formalnego szkolenia.

Rozpoczynając projektowanie, należy pamiętać o kilku podstawach projektowania wnętrz:

    1. Styl. Wybór stylu aranżacji wnętrz na początku pomoże Ci zachować spójność i koncentrację w Twojej przestrzeni. Istnieje wiele stylów dekoracji do wyboru – takich jak shabby chic, toskański, nowoczesny z połowy wieku, industrialny, skandynawski lub wiejski – a wiele z nich ma własne, niepowtarzalne elementy projektu, schematy lub palety kolorów, zabiegi okienne, plany pięter, a nawet style sztuki ściennej. Zapoznaj się z kilkoma różnymi stylami, w tym z popularnymi obecnie trendami w projektowaniu, aby poznać, jakie style i pomysły na dekorację lubisz.

    2. Punkt centralny. Każdy pokój powinien mieć centralny punkt: ciekawe lub piękne dzieło – takie jak dzieło sztuki, kominek lub ładna kanapa – które przyciągnie uwagę osoby przebywającej w tym miejscu. Uważaj, aby nie przesadzić: jeśli masz zbyt wiele punktów centralnych w przestrzeni życiowej, zacznie ona wydawać się przytłaczająca i nieskoncentrowana.

    3. Równowaga. Aby osiągnąć równowagę w każdym pomieszczeniu, musisz rozłożyć ją pomiędzy meble i akcenty. Weź pod uwagę skalę (duże i małe przedmioty), teksturę (twarde i miękkie przedmioty) oraz pozycję (umiejscowienie wysokie, na poziomie oczu, niskie oraz umiejscowienie po lewej i prawej stronie). Jeśli zwrócisz uwagę na subtelne kontrasty w jednej przestrzeni, będziesz w stanie stworzyć pokoje, które będą kompletne i zrównoważone.

Po kolejne porady zapraszamy do pozostałych artykułów na naszym blogu. Regularnie pojawiają się tam również nowe wpisy, więc spodziewaj się częstej dawki inspiracji – a produkty, dzięki którym zmienisz wystrój swojego domu, znajdziesz w naszym sklepie.